Sıcak hava, sağlıklı insanlar için bile istenmeyen etkilere yol açabilir. Kalp ve damar sorunu olan insanlar için sıcak ve nemli dönem tehlikeli olabilir. İnsan vücudu çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. İnsan vücudu, sıcak havada temelde iki yol ile ekstra ısı yayar, ancak bu koruyucu yolaklar sıcak havada bazen kalbi yorabilir.

Etrafınızdaki hava vücudunuzdan daha soğuk olduğu sürece, ısıyı havaya yayarsınız. Ancak hava sıcaklığı vücut sıcaklığına yaklaştığında bu transfer durur. Işınım yolu ile kan akışının yeniden yönlendirilmesini gerektirir, bu nedenle daha fazla cilde kan gider. Bu, kalbin daha hızlı atmasını ve daha sert pompalanmasını sağlar. Sıcak bir günde, ılık bir güne göre kalp her dakika, iki-dört kat daha fazla kan dolaşımı yapabilir. Bu durum kalp hastaları için zorluk yaratabilir.

Başa çıkma sorunları: Sağlıklı insanların çoğu, sıcağın yaratmış olduğu bu değişiklikleri hiçbir şey olmadan tolere edebilir. Ancak güçsüz kalpleri olan insanlar veya vücudu bir zamanlar olduğu gibi strese kolayca tepki vermeyen yaşlı insanlar tolere edemeyebilir.

Örneğin: Kalp krizinden kaynaklanan hasar, kalbin ısıdan kurtulmak için yeterli kan pompalamasını engelleyebilir. Kolesterolden dolayı daralmış atardamarlar, cilde kan akışını sınırlayabilir. İlaçlar vücudun ısı düzenlemesini koruma özelliğini bozabilir. Beta blokerler (bir çeşit tansiyon ilacı) kalp atışını yavaşlatır ve böylece kalbin etkili ısı alışverişi için kanı yeterince hızlı dolaşım yeteneğini sınırlayabilir. Diüretikler (idrar söktürücü) idrar çıkışını artırarak sıvı kaybını artırarak daha da kötüleştirebilir. Bazı tip antidepresanlar ve antihistaminikler de terlemeyi engelleyebilir. İnme, parkinson hastalığı, alzheimer hastalığı, diyabet ve diğer durumlar beynin sıvı-kaybına verdiği yanıtı bozabilir, bu nedenle de susuzluk sinyalleri gönderilemeyebilir, böylece vücut savunmasız şekilde kalabilir.

Sıcak ve nemli hava özellikle kalp yetmezliği olan veya eşiğinde olan kişiler için zor olabilir. Terleme yoluyla sodyum, potasyum kaybı ve stres hormonlarının artışının birleşmesiyle oluşan ekstra çalışma yükü, bazı kalp hastalarını zor duruma sokabilir. Sağlıklı insanlarda bile, şiddetli sıcak hava, cilde artmış kan akışı ve sıvı kaybının artışının kombinasyonu yoluyla, baş dönmesine veya tansiyonda düşmeye neden olacak kadar ciddi etkilere neden olabilir.

Sıcak hava özellikle egzersiz sırasında kalbi daha fazla zorlayabilir. Çünkü kalbiniz sizi serinletmede büyük rol oynarken, sıcak havada eklenen egzersiz, ayrıca kalbin yükünü artırabilir. Vücudun iç sıcaklığı her bir derece yükseldiğinde, kalp dakikada yaklaşık 10 atım daha hızlı atmaktadır. Sonuç, yoğun sıcak ve nemli hava kalbinizdeki stresi çarpıcı bir şekilde artırabilir.

Sıcakla başa çıkmak: Bazı basit uygulamalar, aşırı sıcakların yaz mevsiminde kalbinizi aşırı zorlamasını engelleyebilir. Eğer duyarlı gurupta iseniz öncelikle sakin olun.İş veya diğer fiziksel aktivitelerinizi azaltın veya erteleyin. Sabah erken veya akşama doğru dışarı çıkmak için sizin için en iyi zamandır. Egzersiz yaptığınızda, genellikle aldığınızdan daha fazla sıvı almalısınız.  Sıcak havaya bağlı vücutta artmış ısıyı yenmenin en iyi yolu belirli dereceye kadar soğuk hava olabilir. Soğuk bir duş veya banyo yapabilir veya koltuk altına soğuk, ıslak bir bez veya buz paketi koyabilirsiniz.

Sağlığınız için bol sıvı tüketin: Ne yazık ki, her zaman vücudu yeterli sıvı ile doldurmak kolay değildir. Mide veya bağırsak problemleri, ileri yaş veya ileri derecede şeker hastalığı, düşük sıvı alımına neden olarak, hatalı bir susuzluk sinyali yaratabilir böylece sıcak çarpmasına maruz kalabilirsiniz. Sıcak ve yoğun nemli günlerde, dışarıda iseniz her saat bir bardak su içiniz (Kalp yetersizliğiniz varsa, hekiminize danışın) Sindirim sisteminden kan dolaşımına suyun geçişini yavaşlattığı için şekerli sodalar yerine meyve suyuna tercih edilmelidir ve sıvı kaybına neden olabileceği için yoğun kafeinli içeceklerden veya alkolden uzak durun.

Az yemelisiniz: Midenizi aşırı doldurmayan daha küçük öğünlere sadık kalın. Soğuk çorbalar, salatalar ve meyveler açlığınızı tatmin edebilir ve size ekstra sıvı verebilir.